Haber

ABD Kongresi’ndeki Yunan lobisinden Türkiye’ye F-16 saldırısı

Geçen hafta ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’e gönderilen mektup, her iki siyasi partiden Kongre üyeleri tarafından imzalandı.

Kongre üyeleri, 8 Temmuz’da yani NATO Zirvesi öncesinde yazdıkları mektupta, mektubu İsveç’in NATO üyelik süreciyle bağlantılı olarak Türkiye’ye F-16 ve modernizasyon kitlerinin satışına ilişkin müzakerelere dayanarak yazdıklarını belirtmişlerdi.

“ABD VE NATO’NUN ÇIKARLARI DİKKATE ALINMALIDIR”

Kongre üyeleri olası anlaşma, “Türkiye, ABD’nin ulusal güvenlik çıkarları veya NATO’nun güvenlik mimarisi için risk oluşturan eylemlerde bulunursa, bu silahları geciktirmek veya geri çekmek için mekanizmalar ekleyin.”talep edilen.

Mektupta, “Yönetimin, F-16’ların Türkiye’ye satışını onaylamaları için Kongre ve ilgili taraflara baskı yapmak için elindeki tüm araçları kullandığı ortaya çıkarken, olası bir anlaşma yalnızca İsveç’in NATO üyeliğini değil, NATO’nun daha geniş güvenlik çıkarlarını da korumalıdır.”kelimeler kullanıldı.

Kongre üyeleri, Türkiye’nin F-35 programından çıkarılmasına yol açan Rus S-400 füze savunma sistemlerine sahip olmaya devam ettiğini hatırlatarak, şöyle konuştu: Türkiye’nin bölgedeki istikrarsızlaştırıcı eylemlerindeki sakinliği memnuniyetle karşılasak da, Erdoğan hükümetinin politikasını değiştirmediğini vurgulamak önemlidir.”ifadelerini kullandı.

ESKİ TÜRK SENATÖRÜNÜN TUTUMU KESİN OLACAK

F-16 satışında kilit isimlerden biri olan Senato Dış Bağlantılar Kurulu Lideri Bob Menendez, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, bu konuda bir hafta içinde karar verebileceğini söylemişti.

Menendez, Türkiye’ye F-16 satışına ilişkin yaptığı son açıklamada İsveç’in Türkiye’den NATO üyeliği dışında adım beklediğinin sinyallerini verirken, Yunanistan ile ilişkilerdeki sükunetin kalıcı bir gerçeğe dönüşmesini istediğini belirtti. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın geçtiğimiz haftalarda Senatör Menendez ile bu konuyu görüştüğü biliniyor.

Türkiye, ABD’den Lockheed Martin üretimi 40 adet Block 70 F-16 savaş uçağı ve 80 modernizasyon kiti talep ediyor. Yunanistan da yine ABD’den Lockheed Martin F-35 savaş uçağı satın almak istiyor. Her iki satış da Kongre onayı gerektiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu