Haber

ABD Senatosu, eski Hazine Bakanı Jacob J. Lew’in İsrail Büyükelçisi olarak atanmasını onayladı

ABD Senatosu, eski Hazine Bakanı Jacob J. Lew’in İsrail Büyükelçisi olarak atanmasını onayladı.

Cumhuriyetçi Senatörlerin muhalefetine rağmen Lew’un İsrail Büyükelçisi olarak atanması Senato’da yapılan oylamada 43’e karşı 53 oyla kabul edildi.

Oylama sırasında konuşan ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Cumhuriyetçiler Başkanı Jim Risch, Ortak Kapsamlı Eylem Planı’nın (JCPOA) hazırlanmasındaki rolü nedeniyle Lew’in adaylığı konusunda “çekinceleri” olduğunu belirterek, şunları vurguladı: söz konusu pozisyona “doğru kişinin” atanmasının önemi.

Biden, Lew’ü aday gösterdi

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden’ın Lew’ü İsrail Büyükelçisi olarak aday gösterdiği bildirildi.

Açıklamada, eski ABD Başkanı Barack Obama’nın yönetimi sırasında Hazine Bakanı olarak görev yapan Lew’in eyalet ekiplerinde birçok pozisyonda görev yaptığına dikkat çekildi.

Açıklamada Lew’in şu anda Lindsay Goldberg LLC’nin yönetici ortağı olduğu ve adayın aynı zamanda Columbia Üniversitesi’nde misafir profesör olarak görev yaptığı belirtildi.

Açıklamada Lew’in lisans eğitimini Harvard Üniversitesi’nde, hukuk eğitimini ise Georgetown Üniversitesi’nde tamamladığı paylaşıldı.

67 yaşındaki Ortodoks Yahudi Lew, İbranice konuşuyor ve ABD’deki Yahudi cemaatiyle yakın ilişkileriyle tanınıyor.

Bazı Siyonist Yahudi gruplar Lew’ü Obama döneminin “İsrail ve Yahudi karşıtı politikalarını” desteklemekle suçluyor ve eleştiriyor.

haber-selim.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu