Ekonomi

ABD’de tarım dışı istihdam Ekim’de beklentilerin altında arttı

Piyasaların yakından takip ettiği ABD tarım dışı istihdam verileri açıklandı.

ABD Çalışma Bakanlığı verilerine göre tarım dışı istihdam ekim ayında 150 bin arttı. Ekonomistler artışın 180 bin olmasını bekliyordu.

Ülkede işsizlik oranı yüzde 3,8’den yüzde 3,9’a çıktı. Verilerin ardından altının ons fiyatı yeniden 2 bin doların üzerine çıktı.

EYLÜL AYI VERİLERİNDE AŞAĞI REVİZYONU

Geçen ay 336 bin olarak açıklanan bilgi ise 297 bin olarak revize edildi.​

Ekim ayında işgücüne katılım yüzde 62,8’den yüzde 62,7’ye düştü.​

SAATLİK KAZANÇ BEKLENTİ ALTINDA

Enflasyonun değerli bir göstergesi olan ortalama saatlik kârlar Ekim ayında yüzde 0,2 ile yüzde 0,3 olan beklentinin altında arttı. Yıllık bazda ise saatlik kar yüzde 4,1 ile beklentilerin 0,1 puan üzerinde gerçekleşti.

İSTİHDAM VERİLERİ NEDEN DEĞERLİDİR?

İstihdam piyasasındaki gelişmeler, maliyesini sıkılaştıran ABD Merkez Bankası (Fed) açısından değerli. Fed, son toplantısında politika faizini beklentiler dahilinde sabit tutarak 22 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25-5,50 seviyesinde sabit tuttu.

İstihdam piyasasının güçlü olması, Fed’in sıkılaştırma adımlarına rağmen yeterli soğutmanın olmadığına işaret ediyor. İstihdam piyasasındaki zayıflama Fed’in sıkılaştırma adımlarının etkili olduğu anlamına geliyor. Bu nedenle Fed’in sonraki adımlarına işaret edecek istihdam verileri yakından takip ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu