Ekonomi

ABD’li senatörlerden Türkiye mektubu

ABD’de Demokrat Jeanne Shaheen ve Cumhuriyetçi Thom Tillis liderliğindeki bir senatör, ABD Lideri Joe Biden’a bir mektup göndererek Türkiye’yi İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini onaylamaya davet etti.

Partiler üstü mektupta, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği onaylanmadığı takdirde Kongre’nin Türkiye’ye F-16 satışını başlatmaması gerektiği vurgulandı.

Senatörler, Biden’ın ABD’li diplomatlar ve müttefikleri ile temasa geçmesi ve Türkiye’yi NATO onayı konusunda hızlı hareket etmeye davet etmesi gerektiğini belirtti.

Mektupta, “NATO üyelik onayı verilene kadar Kongre, F-16’ların satışı da dahil olmak üzere Türkiye’ye gelecekte destek vermeyi düşünemez” denildi.

Shaheen ve Tillis, ABD Senatosu’ndaki NATO Gözlem Grubu’na eş başkanlık ediyor.

Öte yandan Ankara Büyükelçileri ile ABD, Hollanda, İsviçre, İsveç, İngiltere, Almanya, Belçika, Fransa ve İtalya’nın temsilcileri, konsoloslukların geçici olarak kapatılmasına ilişkin Perşembe günü Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, konuya ilişkin tepkilerin büyükelçilere iletildiği belirtilirken, bu tür eş zamanlı faaliyetlerin ölçülü ve ihtiyatlı bir yaklaşım teşkil etmediği, bu tür yaklaşımların sadece terör örgütünün sinsi gündemine hizmet ettiği vurgulandı. kuruluşlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu