Haber

AK Parti’den yüzde 50+1 açıklaması

AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin, Cumhurbaşkanlığı seçiminde uygulanan 50+1 kuralına ilişkin, “Bu yönetmeliğin yürürlüğe girdiği günden bu yana siyaset sahnesinde yaşananlar, siyaset kurumu ve iradesi üzerinde bir baskı unsuru haline geldi” dedi. milletin, siyasetin doğal kanalını yok etmiş, parçalanmış ve istikrarsız bir ortam yaratmıştır.” Bir görüntü oluşturduğunu ortaya çıkardı.” değerlendirmesini yaptı.

Şahin, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanlığı seçimi için aranan ‘salt çoğunluk’ şartının, yani ’50+1’in, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin vazgeçilmez bir unsuru olmadığını belirtti.

Dünyanın birçok demokratik ülkesinde farklı oranların uygulandığına dikkat çeken Şahin, şu ifadeleri kullandı:

“Bu yönetmeliğin yürürlüğe girdiği günden bu yana siyasi alanda yaşananlar, bu kuralın siyaset kurumu ve millet iradesi üzerinde baskı unsuru haline geldiğini, siyasetin doğal kanalını yok ettiğini, bir tablo oluşturduğunu ortaya koymuştur. bu modülerdir ve kararsızlığa eğilimlidir.

En çok oyu alan adayın seçilmesi, seçim yarışının daha rekabetçi, organik, baskılardan ve yapaylıklardan uzak, sonuçların daha sağlıklı, prestijli ve ülkemizin çıkarına olmasını sağlayacaktır. Siyaseti ve şeffaflığı değil, siyaset dışılığı, kapalı kapılar ardında yürütülen gizli ve karanlık müzakereleri tercih edenler, ‘mutlak çoğunluk/50+1’ ilkesini Demokles’in sistemin ve siyaset kurumunun üzerinde asılı kılıcına dönüştürdüler. Bu nedenlerle sorunun anayasal düzeyde gözden geçirilmesi kaçınılmazdır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu