Haber

Altıntaş, Balıkesir Balya’da siyanür ve asbest tehlikesine dikkat çekti

ANKARA (İGFA) – Demokrat Parti (DP) Sözcüsü ve İzmir Milletvekili Haydar Altıntaş, operasyon sırasında toprakta siyanür ve asbest izlerine rastlandığını belirterek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar’ın yanıtlaması talebiyle TBMM’ye soru sordu. Ağır madencilik faaliyetlerinin yürütüldüğü Balıkesir’in Balya ilçesinde MTA tarafından yapılan incelemeler. belirtti.

Altıntaş, “Son yıllarda Balya’da madencilik faaliyetlerinin yoğunlaşması nedeniyle yöre halkının şikayetleri arttı. “Maden atıklarından dolayı tarım ve hayvancılık zarar görüyor, ağır metaller ise çevreyi kirletiyor.” Madencilik faaliyetlerinde kullanılan siyanür gibi tehlikeli kimyasalların yer altı sularına karışması başta olmak üzere atık riskinin bulunduğunu belirtti.

Altıntaş, bölge halkının kırma tesisinin gürültüsü ve tozu, tesislerde meydana gelen patlamalar, yer altı kaya patlamaları ve sismik hareketler, havalandırma kuyusundan çıkan kirli havanın doğrudan tesise gitmesi gibi konulardan şikayetçi olduğunu belirtti. Kent merkezinde, 2021 yılının Ocak ayında gerçekleştirilen kontrolsüz patlatma nedeniyle çok sayıda konut ve binanın yıkıldığını ifade etti. İş yerinin camlarının kırıldığını hatırlattı.

DP Sözcüsü Altıntaş, Maden Tetkik Arama ve İstanbul Teknik Üniversitesi yetkililerinin bölgede daha önce yaptığı ölçümlerde ağır metallerin yüksek düzeyde tespit edildiğini belirterek, şu soruları sorarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar’dan yanıt istedi:

1) Bölgede maden atıklarının ve siyanür gibi tehlikeli maddelerin yeraltı sularına karışma riskine karşı ne gibi önlemler alınıyor?

2) Çevreyi kirleten ve tarımsal faaliyetlere zarar veren ağır metallere karşı ne gibi önlemler alınmaktadır?

3) Bölgedeki maden işletmelerinin en son rutin denetimi ne zaman yapıldı? Bu incelemeler sonucunda elde edilen bulgular nelerdir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu