Ekonomi

Apple’ın geri alım planı Asya hisselerindeki yükselişi körükledi; yen toparlandı

Asya piyasaları Cuma günü, Apple (NASDAQ:AAPL) Inc. şirketinin 110 milyar dolarlık rekor hisse geri alım planını açıklamasının ardından teknoloji sektöründeki yükselişin öncülüğünde bir artış yaşadı. Yen de Tokyo’nun müdahale işaretleriyle hafta başındaki 34 yılın en düşük seviyelerinden önemli bir toparlanma kaydetti.

Japonya dışındaki Asya-Pasifik hisselerinden oluşan MSCI endeksi %1,5 yükselerek üst üste ikinci hafta kazanç sağlamaya doğru ilerledi. Hong Kong’daki Hang Seng Endeksi %2 sıçrayarak haftalık %5 artış hedefledi.

Yen, dolar karşısında %0,55 güçlenerek 152,80 seviyesine yükseldi ve dolar başına 160,245 ile 34 yılın en düşük seviyesini gördüğü haftanın başlangıcından bu yana kayda değer bir toparlanma gösterdi.

Piyasa katılımcıları, Japon yetkililerin para birimini desteklemek için yaklaşık 60 milyar dolar harcamış olabileceğini öne süren tahminlerle birlikte, şüpheli müdahalelerin ardından Tokyo tarafından daha fazla eylem için tetikte bekliyor.

Japonya ve Çin anakara piyasalarının kapalı olmasına ve İngiltere’de resmi tatil olmasına rağmen, yendeki toparlanma müdahalenin devam edebileceğine işaret ediyor. Yen’in düşük Japon faiz oranlarına atfedilen uzun vadeli zayıflama eğilimi, bu hafta toparlanmasına rağmen endişe kaynağı olmaya devam ediyor.

Federal Rezerv’in faiz oranlarını sabit tutma yönündeki son kararı ve gelecekteki olası faiz indirimlerine ilişkin göstergeler, yüksek enflasyon rakamlarının devam etmesinden etkilenmiştir. ABD hisse senetleri, özellikle de teknoloji ağırlıklı Nasdaq, Perşembe günü %1,5’lik bir artışla bu duruştan yararlandı.

Apple’ın piyasa sonrası kazanç raporunun beklentileri aşması ve önemli geri alım programını açıklaması, genişletilmiş işlemlerde hisselerinde yaklaşık %7’lik bir artışa yol açtı.

Yatırımcılar, işgücü piyasasının sağlığı hakkında daha fazla bilgi sağlayabilecek 243.000 istihdamın eklenmesini öngören tahminlerle birlikte, bugün daha sonra açıklanacak olan ABD tarım dışı istihdam verilerini bekliyor.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu