Haber

CHP Milletvekili Gürer, tarım ve hayvancılık desteklerinin yetersiz olduğunu savundu

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 2024 Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi ve 12. Kalkınma Planı’nda tarım ve hayvancılığa ayrılan desteklerin yetersiz olduğunu savundu.

Gürer, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’de et ve süt ürünleri fiyatlarının düzenli olarak arttığını, bunun devam etmesi halinde et üretiminin azalmasının öngörüldüğünü belirtti.

Türkiye’de kırmızı et üretiminin 2022 yılında 2 milyon 191 bin ton olduğunu, bu yıl ise 1 milyon 827 bin ton olmasının beklendiğini belirten Gürer, 2024 yılında hedeflenen kırmızı et üretiminin 1 milyon 727 bin ton olarak hesaplandığını belirtti. .

Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre son 2 yıldır hem büyükbaş hem de koyun sayısının azaldığını anlatan Gürer, “Süt ineklerinin, hamile ineklerin, düvelerin kesileceği dönemde hükümeti çok uyardık. Dönemin bakanları, Türkiye’de hayvan popülasyonunun arttığını, bunun bir sorun olmadığını ancak istikrarlı olduğunu ifade etmeye çalıştılar.” “Bir şekilde hayvan varlığımız azaldı.” dedi.

Yetiştiricilerin yem masrafı nedeniyle hayvanlarını satmaya çalıştığını belirten Gürer, “Faizlerin artması nedeniyle yetiştiricilerin kafası da karıştı. Konuştuğumuz üreticiler de ‘Bu hayvanı beslemek yerine satarsak daha çok para kazanırız’ diye düşünüyor. 12 aylığına kullan ve o parayı faize yatır.” söz konusu.

Gürer, son 22 yıldır tarım ve hayvancılık konusunda gerekli planlamanın yapılmadığını, 2024 Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi ile 12. Kalkınma Planı’nda tarım ve hayvancılığa ayrılan takviyelerin de yetersiz olduğunu savundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu