Ekonomi

Çin Devlet Enerji Yatırım Şirketi, Üçüncü Nükleer Santral Projesi İçin NPPES’e Katılacak

Çin’in dev enerji şirketi SPIC, Türkiye’de kurulması planlanan üçüncü nükleer santral projesi için müzakerelerde bulunmak üzere 5. Nükleer Santraller Fuarı ve 9. Nükleer Santraller Zirvesi – NPPES’e katılacak.

 

Çin’in Devlet Enerji Yatırım Kuruluşu (SPIC), Türk şirketlerini tedarik zincirine dahil etmek için İstanbul’da düzenlenecek 5. Nükleer Santraller Fuarı ve 9. Nükleer Santraller Tepesi – NPPES’e katılacak. 46 ülkede faaliyet gösteren ve 130 binden fazla çalışanı bulunan SPIC firmasının temsilcileri, üçüncü nükleer santral projesi için ikili görüşmeler yapacak.

 

NPPES, ASO ve NSD tarafından düzenlenir

Ankara Sanayi Odası (ASO) ve Nükleer Sanayi Derneği (NSD) tarafından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın desteğiyle düzenlenen NGSS, 21-22 Haziran 2023 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecek.

 

Çin nükleer enerjide dünya lideri

Ankara Sanayi Odası Başkanı Seyit Ardıç, “Türkiye’nin istikrarlı ve kararlı nükleer enerji hamlesi tüm dünya tarafından yakından takip ediliyor. Nükleer enerjide dünya lideri olan Çin’in yeni yatırımları için NGS’lere katılması son derece önemlidir. Dünyanın bu büyük oyuncusunun tedarik zincirinin bir parçası olmak için NGS’de Türk sanayicilerini önemli fırsatlar bekliyor.

 

Nükleer Sanayi Derneği Lideri Alikaan Çiftçi Çin’de 50’den fazla aktif nükleer güç ünitesi var ve bunların 24’ü üretim aşamasında. Çin, 2035 yılına kadar elektrik üretiminde nükleerin payını yüzde 10’a çıkarmayı hedefliyor. Dünyanın birçok ülkesinde yatırımları bulunan Çin Devlet Enerji Yatırım Şirketi SPIC’in temsilcileri NGSES’e katılacak. Küresel tecrübesiyle dikkat çeken SPIC, ülkemizde planlanan üçüncü nükleer santral projesinin meclisi için karar vericiler, akademisyenler ve sanayicilerle toplantılar yapacak.

 

Dünyadaki birkaç nükleer enerji etkinliğinden biri olarak kabul edilen NPPES, New Nuclear Watch Institute (NNWI) ve Nükleer Endüstri İnşaat Kompleksi Kuruluşları Birliği tarafından düzenleniyor.   ACCNI tarafından da desteklenmektedir.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

haber-ahirli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu