Haber

Çin’de kuşa benzeyen dinozor fosili bulundu

Çin’in Fucien eyaletinde küçük, uzun bacaklı, kuşa benzeyen bir dinozor fosili bulundu.

CNN’in haberine göre, “garip Fucien avcısı” anlamına gelen “Fujianvenator prodigiosus” isimli dinozorun, Geç Jura Dönemi’nde (148-150 milyon yıl önce) günümüz Çin’inin Fucien eyaletinde yaşadığı belirtildi.

Söz konusu dinozorun birçok dinozordan farklı olarak uyluklarının iki katı uzunlukta alt bacaklara sahip olduğu vurgulandı.

Nature dergisinde yayınlanan çalışmanın baş yazarı Pekin’deki Omurgalı Paleontoloji ve Paleoantropoloji Enstitüsü’nden Prof. Dr. Dr. Min Wang, yaklaşık 640 gram ağırlığında sülün büyüklüğünde bir dinozorun bulunmasının değerli olduğunu, bu keşfin kuşların kökenine ilişkin fosil kayıtlarındaki boşluğu doldurduğunu anlattı.

Min, “Eşsiz iskelet formu göz önüne alındığında Fujianvenator, kuşların en erken evrimsel dönemi olan morfolojik evrime yeni bir ışık tutuyor” dedi. söz konusu.

Fosilde tüy bulunmamasına rağmen Fujianvenator’un dinozor aile ağacındaki en yakın akrabaları gibi muhtemelen tüylü olduğunu belirten Min, fosilden elde edilen bilgilere göre kuşa benzer olup olmadığının tespit edilemediğini ifade etti. dinozor uçabilir.

Fujianvenator hızlı koşabilen bir yaratık olabileceği gibi bataklıkların yakınında da yaşayabilir.

Araştırmada, günümüz hayvanlarında hızlı koşabilen ırklarda uzun bir alt bacağın görüldüğü kaydedilerek, Fujianvenator’un yüksek hızlara ulaşabilen bir koşucu olabileceği öne sürüldü.

Öte yandan günümüzde leylek ve turna gibi suya yakın yaşayan kuşlarda da uzun bacaklar görüldüğü, Fujianvenator’un bataklık veya su ortamında yaşamış olabileceğine dikkat çekildi.

Fosilin, kaplumbağalar ve hafif yüzgeçli balıklar dahil olmak üzere diğer su ve amfibi hayvanların fosilleriyle birlikte bulunduğu, dinozorun bataklıklarda vakit geçirdiğine işaret ettiği belirtildi.

Araştırmada, bilinen diğer erken kuş benzeri dinozorların ağaçlarda yaşadığı ve doğa gereği uçabildikleri vurgulandı.

Kuşların Jura dönemindeki iki ayaklı “Theropod dinozorları”ndan (Tyrannosaurus Rex’in (T-Rex) dahil olduğu grup) türediği düşünülüyor ancak fosillerin göreceli olarak az olması nedeniyle bu konuda çok fazla bilgi yok. erken evrim dönemi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu