Ekonomi

Deutsche Bank 4. çeyrek kârında daha küçük bir düşüş bildirdi, geri alımları artırdı

Almanya’nın en büyük bankası Deutsche Bank (NYSE: Veritabanı AG, dördüncü çeyrek karının yine yeniden yapılandırma maliyetleri ve tek seferlik giderlerin etkisiyle %30 oranında düştüğünü açıkladı. Bu zorluklara rağmen düşüş analistlerin beklediğinden daha az oldu. Banka Perşembe günü, geri alımlar ve temettüler yoluyla hissedarlara 1,6 milyar euro (1,73 milyar dolar) iade etme niyetini ve gelir artışına yönelik bahisini duyurdu.

Hissedarlara atfedilen net kâr, geçen yılın aynı dönemindeki 1,803 milyar Euro’dan bu çeyrekte 1,26 milyar Euro’ya düştü. Ancak bu rakam, analistlerin kârın 700 milyon euro civarında olacağını öngören varsayımlarını aştı. Tüm yıl boyunca Deutsche Bank’ın karı 5,03 milyar Euro’dan 4,21 milyar Euro’ya düştü. Bu sonuç yine de analistlerin beklediği 3,664 milyar Euro’yu aştı.

Bu çeyrekteki kâr düşüşü, Deutsche Bank’ın kazançlarının on yılın başındaki bir dizi zararın ardından istikrar kazanmaya başlamasından bu yana görülen en sert düşüş oldu. Ancak banka art arda 14’üncü üç aylık kârını elde ederek üst üste dördüncü kârlı yılını elde etti ve kurum için sürdürülebilir bir finansal istikrar dönemine işaret etti.

Bu raporda dönüşümler için kullanılan güncel döviz kuru 1 dolar 0,9257 eurodur.

InvestingPro İçgörüleri

Deutsche Bank AG’nin en son mali açıklamaları, çeşitli zorluklar ve dayanıklılıkları ortaya koyuyor. Yeniden yapılandırma ve maliyet yönetimine stratejik odaklı yaklaşan bankanın, düşüşe rağmen analistlerin kâr beklentilerinin üzerine çıkması dikkat çekiyor. Deutsche Bank hisselerini düşünen yatırımcılar için mevcut InvestingPro bilgileri, şirketin 2023’ün üçüncü çeyreğinde sona eren son on iki ay için 0,33’lük düşük bir Rezervasyon Fiyatı çarpanına ve 4,58’lik olumlu bir F/K Oranına (Düzeltilmiş) sahip olduğunu göstermektedir. ile. Bu ölçümler, hisse senedinin değerinin düşük olabileceğini ve değerli yatırımcılara hitap edebileceğini gösteriyor.

Ayrıca bankanın son on iki ayda elde ettiği %7,0’lık gelir artışı ve son üç ayda elde ettiği %15,03’lük güçlü getiri, bankanın büyüme ve toparlanma potansiyelini vurguluyor. Deutsche Bank, %2,49’luk temettü getirisi ile gelir odaklı yatırımcılar için cazip bir seçenek olmaya devam ediyor.

InvestingPro Tips, Deutsche Bank’ın Sermaye Piyasası segmentinde değerli bir oyuncu olduğunu belirtiyor ve analistler bu yıl net gelirde düşüş öngörse de şirketin kârlı olacağını iddia ediyor. Banka son on iki ayda kârlı bir performans sergileyerek piyasadaki konumunu güçlendirdi.

Daha derin analiz ve daha fazla ipucu isteyenler için, InvestingPro aboneliğinde %50’ye varan özel Yeni Yıl indirimiyle ek InvestingPro İpuçları mevcuttur. 2 yıllık InvestingPro+ aboneliğinde ek %10 indirim için SFY24Kupon kodu veya 1 yıllık InvestingPro+ aboneliğinde ek %10 indirim. SFY241 Kupon kodunu kullanın. Bu bilgi, yatırımcılara Deutsche Bank’ın mali durumu ve geleceğe yönelik beklentileri hakkında daha kapsamlı bir anlayış sağlayabilir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu