Ekonomi

ECB şahin isminden daha fazla faiz artışı istiyor

Sıkı para politikasından yana olan Avrupa Merkez Bankası üyelerinden Hollanda Merkez Bankası Lideri Klaas Knot, “çok yüksek” çekirdek enflasyon karşısında faiz artırımlarına devam etmeleri gerektiğini söyledi.

Knot Pazar günü Buitenhof TV’ye verdiği demeçte, “Çekirdek enflasyon kontrol altına alınmadığı sürece, ECB borçlanma maliyetlerini artırmaya devam etmeli” dedi. Bizim asıl sorunumuz çekirdek enflasyonun çok yüksek olması” dedi.

ECB, geçtiğimiz Perşembe günü mevduat faizini 50 baz puanlık üç artışın ardından 25 baz puanlık artışla yüzde 3,25’e yükseltti.

ECB karar metni ve Lider Christine Lagarde’nin konuşmaları, daha fazla faiz artırımının yolda olduğuna işaret etti. Çekirdek enflasyon Nisan’daki rekor seviyelerinden gerilese de yüzde 5,6 ile ECB’nin yüzde 2’lik hedefinin çok uzağında kalıyor.

Knot’a göre bu hedefe ulaşmaları 2025’i alabilir. Öte yandan Knot, para politikasının sıkılaştırıcı etkisinin geciktiğini kabul ederek, faiz artırımlarının en büyük etkisini şu anda görmediklerini sözlerine ekledi.

haberdortyol.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu