Haber

Hrant Dink: 16 yıldır gelmeyen adalet

Gazeteci Hrant Dink cinayetinin üzerinden 16 yıl geçti. Dink cinayetinin ardından başlayan dava sürecinde 16 yıl geçti. Bu süreçte davayla ilgili birçok gelişme yaşandı.

YILLAR BOYUNCA EYLEM

Hrant Dink, 19 Ocak 2007’de 17 yaşındaki tetikçi Ogün Samast tarafından Şişli Halaskargazi Caddesi’nde bankadan çıkarken öldürüldü. 20 Nisan 2007’de cinayetten sonra kaçtığı Samsun’da yakalanan Ogün Samast ile cinayetin azmettiricileri Erhan Tuncel ve Yasin Hayal’in de aralarında bulunduğu 12’si tutuklu 18 sanık hakkında dün gece saatlerinde dava açıldı. dönemin özel yetkisiyle İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi.

Birleştirilen belgelerle şüpheli sayısının 20’ye çıktığı davada, tahliye kararlarının ardından 3 kişi tutuklandı. 25 Ekim 2010’daki duruşmada 18 yaşının altında olan Samast’ın dosyası ayrıştırılarak İstanbul 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Bu mahkeme, Ogün Samast’ı 25 Temmuz 2011’de 22 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırdı. Karar, Yargıtay 1. Ceza Dairesi tarafından onandı.

Davanın 20’nci duruşmasında mütalaasını açıklayan Hikmet Usta, “Dink cinayeti eyleminin, Trabzon’da faaliyet gösteren Ergenekon terör örgütünün bir hücre yapısı tarafından işlendiğini” söyledi. 17 Ocak 2012’de ilk kararını açıklayan mahkeme, 4 sanığı “cinayete azmettirme ve yardım etme” gibi suçlardan çeşitli cezalara çarptırdı. Erhan Tuncel tahliye edilirken sanıklardan hiçbiri “örgütsel suç”tan ceza almadı.

Kararı temyiz eden Yargıtay 9. Ceza Dairesi, 15 Mayıs 2013’te sanıkların “silahlı terör örgütü” değil, “cinayet işlemek amacıyla oluşturulmuş örgüt” üyesi olduklarına hükmederek kararı bozdu. suç”. Aynı davanın azmettiricisi Tuncel, 24 Ekim 2013’te tutuklandı.

DİNK AİLESİ ETKİN BİR SORUŞTURMA İSTEDİ

6 Mart 2014’te Dink ailesi, cinayetten sorumlu olduğu iddia edilen kamu görevlileri hakkında aktif soruşturma açılması için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

Özel yetkili ağır ceza mahkemelerinin kaldırılmasının ardından Erhan Tuncel, İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ne götürülen davada 7 Mart 2014’te yeniden tahliye oldu. Bakırköy 8. Ağır Ceza Mahkemesi, aralarında dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ile eski İstanbul Vali Yardımcısı Ergun Güngör’ün de bulunduğu kamu görevlileri ve polisler hakkında takipsizlik kararı vermişti. Dink ailesinin avukatlarının itirazı üzerine 6 Haziran 2014’te Ağır Ceza Mahkemesi’ne sevk edildi. kaldırıldı. Bu, cinayette ihmali olduğu belirtilen kamu görevlilerinin yargılanmasının yolunu açtı. İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi, Yargıtay’ın bozma kararına 30 Ekim 2014’te uyarken, tetikçi Samast’ın İstanbul 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’nde “örgüte üye olmak” suçundan yargılandığı dosya, bu davayla birleştirildi. 9 Aralık 2014. Cinayetten yaklaşık 8 yıl sonra yargılanan eski İstihbarat Teşkilatı Başkanı Ramazan Akyürek, eski İstihbarat Teşkilatı C Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer ve eski İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah da kamu şüphelisi olarak soruşturmaya dahil edildi. yetkililer.

Dosyanın gönderildiği mahkeme ile davaya bakan mahkeme arasındaki anlaşmazlığın Yargıtay tarafından çözülmesinin ardından 34 sanığın yargılandığı davanın duruşması 19 Nisan 2016’da görüldü. Ordu Vali Yardımcısı eski Mülkiye Başmüfettişi Mehmet Ali Özkılınç ile ilgili iddianamede zanlı sayısı 35’e yükseldi.

13 Haziran 2019’daki duruşmada mahkeme heyeti, aralarında asıl dava tutukluları Ogün Samast, Yasin Hayal ve Erhan Tuncel’in de bulunduğu 9 kişinin dava dosyalarını zaman aşımı olasılığı nedeniyle ayırdı.
Mahkemenin 9 Temmuz 2019 tarihli kararıyla Erhan Tuncel 99 yıl 6 ay, Yasin Hayal 7 yıl 6 ay, Ogün Samast 2 yıl 6 ay, Zeynel Abidin Yavuz

14 yıl 22 gün, Tuncay Uzundal 16 yıl 10 ay 15 gün, Ahmet İskender ve Ersin Yolcu 1’er yıl 10 ay 15’er gün, Salih Hacısalihoğlu ve Osman Hayal beraat etti.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 76 sanıklı davada, süreçte tanık ifadelerinden yararlanıldı.

Davanın 20 Şubat 2020’deki duruşmasında ifade veren Kürşat Yılmaz, “Hrant Dink’in resmini gösteren bazı kişiler onu öldürmesini istediler, ancak ‘Türkiye devreye girecek’ diye bu teklifi kabul etmedi. zor bir durum'”.

‘ÖLDÜRÜLDÜĞÜNÜ BİLİYORDU’

Mahkemenin 14 Aralık 2020’deki duruşmasında savcılığın esasa ilişkin verdiği mütalaada, cinayetin doğrudan “FETÖ” tarafından işlendiği iddia edildi.

Mütalaada, Hrant Dink’in ölümüyle ilgili istihbarata iletilen hayati bilgilerin raporlara yansıtılmayarak kasten gizlendiği, saldırganın adı ve detaylarının yer aldığı tutanakta yer aldığı kaydedildi. cinayet, Trabzon İstihbarat Şube Müdürlüğü ve İstihbarat Dairesi kayıtlarından yok edildi. Görüşte, Dink’in kesin olarak öldürüleceği bilinmesine rağmen örgütün, suçun işlenmesine araç olan cinayeti beklediği de vurgulandı.

26 Mart 2021’de İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, 76 sanığın yargılandığı Dink cinayeti davasında karara vardı.

Mahkeme ortasında tutuklu sanıklar Ramazan Akyürek ve Ali Fuat Yılmazer’in de aralarında bulunduğu dönemin kamu görevlileri, aralarında eski İstihbarat Dairesi Başkanı Sabri’nin de bulunduğu 26 sanığa 3 yıl 4 aydan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Uzun ve ardından İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah. Bulaştığı 39 sanık hakkında tahliye ve beraat kararı verdi.
Mahkeme, haklarında yakalama kararı çıkarılan Fetullah Gülen, Ekrem Dumanlı ve Zekeriya Öz’ün de aralarında bulunduğu firari 13 sanığın dosyalarını da ayrıştırdı.

Asıl davanın gerekçeli kararı da 14 Temmuz 2021’de açıklandı. Bu kararda, “İstihbarat Teşkilatında görev yapan sanıklar Ramazan Akyürek ve Ali Fuat Yılmazer’in bu fiillerinden sorumlu oldukları belirtildi. cinayetin tasarımı olmaya kararlı.”

Kararda, Ramazan Akyürek, Ali Fuat Yılmazer ve Faruk Sarı’nın gerekli tedbirleri alıp müdahale etmek yerine cinayetin işlenmesini, öncesi ve sonrasında bilgi, kayıt ve belgelerin imha edilmesini sağladığı belirtildi.
Dink ailesi cezaların yetersiz olduğunu belirterek itiraz etti.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, sanıklar, avukatları ve müdahiller tarafından yapılan temyiz başvurularını 5 Mayıs 2022’de inceledi. silahlı terör örgütü üyesi” ve sanık Hamza Celepoğlu. “Kasten öldürme” ve “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlarından beraat başvurularını temelden reddetti.

Sanıklar Ali Poyraz, Ali Fuat Yılmazer, Mehmet Uçar, Ramazan Akyürek’in “silahlı terör örgütüne üye olmak” ve davanın reddine ilişkin temyiz gerekçelerinin geçerli bulunmadığına hükmeden daire, sanıklar Ahmet İlhan Güler, Ali Poyraz, Ali Fuat Yılmazer, Engin Dinç, Mehmet Uçar, Muhittin Zenit, Ramazan Akyürek, Sabri Uzun ve Şükrü Yıldız’ın “görevi kötüye kullanma” ve Yıldız hakkında da “uzmanı etkilemeye teşebbüs”ten görevden alınmasına karar usule ve kanuna uygundu.

Daire, bazı sanıkların beraat kararının iptali için yapılan temyiz başvurularını da reddetti. Dava dosyası Yargıtay’da görüşüleceği günü bekliyor.

Davanın avukatlarından Bahri Belen, Wall gazetesine yaptığı açıklamada, “İtiraz kararını bekliyoruz. Vurucu olarak nitelendirdiğim kişilerle ilgili dosya istinaf mahkemesine gönderildi. Bu temyize gönderilen kararlarla ilgili de taleplerimiz oldu. Özellikle İstanbul’da güvenlikle ilgili verilen beraat kararları kabul edilemez. Mevcut yargıdan bir karar bekliyoruz” dedi. (HABER MERKEZİ)

eleskirt-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu