Ekonomi

IMF’den belirsizlik uyarısı

Georgieva, Lüksemburg’daki Eurogroup toplantısının ardından basına açıklamalarda bulundu.

Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte yaşanan büyük ticaret kaybına rağmen Euro bölgesi ekonomisinin direnç gösterdiğine işaret eden Georgieva, Euro bölgesi ekonomisinin 2023’ün başlarında ılımlı bir teknik resesyona girdiğini ve ekonomik aktivitenin ancak kademeli olarak toparlanacağını söyledi.

Georgieva, enflasyonun tarihi yüksek seviyelerden düşmeye başladığını ancak halen hedefin oldukça üzerinde olduğunu belirtti.

“Büyüme için riskler aşağı ve enflasyon için yukarı olduğu için Euro bölgesinde belirsizlik yüksek kalmaya devam ediyor.” diyen Georgieva, kısa vadeli politika önceliğinin finansal istikrarı korurken enflasyonu düşürmek olduğunu vurguladı.

Enflasyon beklentilerini düşük tutmak için sıkı para politikasını sürdürmenin önemine işaret eden Georgieva, şunları kaydetti:

“Mevcut ekonomik koşullar, 2023-2024 döneminde toplam talebi azaltacak, faiz oranları üzerindeki yukarı yönlü baskıyı azaltacak ve böylece finansal piyasalarda aksama riskini azaltmaya yardımcı olacak sıkı bir maliye politikası duruşu gerektiriyor.

Finansal istikrar tarafında, bankacılık sistemi genel olarak sağlam görünse de, finansal koşullardaki sıkılaşma kırılganlıkları ortaya çıkarabilir. Kontrol makamları, gayrimenkulle ilgili olanlar da dahil olmak üzere bankaların faiz oranı, fonlama, likidite ve kredi risklerine maruz kalma durumunu değerlendirmeye devam etmelidir.”

Euro Bölgesi’nde finansal istikrarın sağlanması için mali yapının güçlendirilmesi, Basel III kriterlerinin sıkı bir şekilde uygulanması ve bankacılık ve sermaye piyasaları birliğinde ilerleme sağlanmasının önemine dikkat çeken AB ülkeleri, yönetişim reformunda da hızlı adımlar atmalıdır. kamu borçlarını sürdürülebilir kılmak için hazırlandı. söylenmiş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu