Ekonomi

Kadınların yaptığı eserler ŞOK Marketlerde raflarda

Başta deprem bölgesi olmak üzere Türkiye’nin farklı bölgelerinde kadın kooperatiflerinin ürettiği el yapımı eserler, seçili ŞOK mağazalarında satışa sunuldu.

ŞOK Marketler’in kadın girişimcileri desteklemek amacıyla 2019 yılında hayata geçirdiği “Ben Varım” projesinde ilk etapta kadınların rezidansta ürettiği bez çantalar satın alınarak mağazalarda satışa sunuldu.

Bu yıl kooperatiflerle yapılan yeni işbirlikleri sayesinde projenin kapsamı genişletildi.

ÜÇ ŞEHİRDEN GELİYOR

Hatay, Adana ve Ankara’daki kadın kooperatiflerinde üretilen zeytin ve zeytinyağından coğrafi işaretli ürünlere, tarhana ve kuru sebzelerden el yapımı tülbentlere kadar onlarca farklı kategorideki ürünler ŞOK raflarında tüketicilerle buluştu.

ŞOK Marketler, gelecekte kooperatif sayısını ve ürün çeşitliliğini daha da artırmayı, satışların sürekliliğini sağlayarak kadınların ekonomik açıdan güçlenmesini hedeflemektedir.

“YEREL İSTİHDAMI DESTEKLEMEK İSTİYORUZ”

ŞOK Marketler İcra Kurulu Başkanı (CEO) Uğur Demirel, kadınların üretime ve istihdama katılımının toplumsal refah açısından öneminin farkında olduklarını belirtti.

Fırsat eşitliğine yönelik çalışmalarını anlatan Demirel, çalışanlarının yarıdan fazlasının kadın olmasından gurur duyduklarını dile getirerek, şunları söyledi:

“2019 yılında kadınların ürettiği bez çantaları hiçbir kar amacı gütmeden mağazalarımızda satışa sunarak ‘Ben Varım’ projemize başladık. Bugün projemizin kapsamını daha da genişleterek yolumuza devam ediyoruz. Hane halkına katkıda bulunurken Çeşitli kadın kooperatifleriyle iş birliği yaparak, onların eserlerini satın alarak kadınların ekonomisini güçlendiriyor, aynı zamanda yerel istihdamı da artırıyoruz.” “Biz de destek olmak istiyoruz. Birlikte çalıştığımız kooperatifler aracılığıyla deprem bölgesinin ekonomik açıdan güçlendirilmesi için tüm gücümüzle desteğimizi sürdürüyoruz.”

Demirel, ilk etapta 100’e yakın mağazada eserleri satışa sunduklarını, mağaza sayısını artırarak projeyi kadın kooperatiflerine her zaman gelir getirecek bir model haline getirmeyi hedeflediklerini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu