Ekonomi

Küresel piyasalarda ABD-Çin gündemi

Wall Street endeksleri geçen hafta boyunca yükseldi.

Hafta boyunca S&P 500 yüzde 1,7 ve Nasdaq 100 yüzde 3,47 değer kazandı.

Yeni işlem gününün ilk bölümünde ABD vadeli işlem endeksleri hafif negatif. Geçen hafta yüzde 0,8 yükselen MSCI Asya Pasifik Endeksi, bu sabah yüzde 0,67 yükseldi.

Biden’ın Çin ile ilişkilerin “kısa sürede” düzeleceğine inandığını açıklaması yükselişte etkili oldu. Japonya’da Nikkei 225 %0,50, Hong Kong’da Hang Seng %1,30 ve Çin’de CSI 300 %0,4 arttı.

Bloomberg Dolar Endeksi geçen hafta %0,5 kazandıktan sonra bu sabah biraz daha düşük.

ABD’de borç limiti görüşmeleri sürüyor

ABD Başkanı Joe Biden ve Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçi Sözcüsü Kevin McCarthy bugün borç limiti krizini görüşmek üzere bir araya gelecek.

Günlerce süren karşılıklı görüşmelere iyimser bakan McCarthy, Pazar günü Japonya’daki G-7 Zirvesi dönüşü Biden ile yaptığı telefon görüşmesinin “verimli” geçtiğini söyledi.

Ancak ABD Kongre Binası’nda gazetecilere konuşan McCarthy, iki tarafın şu anda bir anlaşmaya varmadığının altını çizdi.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre, müzakereciler temaslarını Biden ile McCarthy arasındaki görüşme öncesinde Pazar günü de sürdürdü.

Bu arada ABD Hazine Bakanı Janet Yellen Pazar günü erken saatlerde NBC’ye ABD’nin yükümlülüklerini Haziran ortasına kadar ödeyebilme ihtimalinin “oldukça düşük” olduğunu söyledi. Durumun aciliyetinin altını çizen Yellen, söz konusu dönemde çok kritik vergi ödemelerinin beklendiğini ve “o tarihe gelmenin sorun olacağını” söyledi.

Bloomberg Economics’e göre, borç limiti üzerindeki mevcut çıkmaz, aslında Fed’in bir dizi faiz artırımının ardından bir sükunete karşı savunmasız olan ABD ekonomisini daha fazla zorlama potansiyeline sahip. ABD ekonomisinde temerrüde düşmemek için tarafların 1 Haziran’a kadar anlaşmaları gerekiyor.

osmaneli-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu