Haber

Mısır: Gazze’deki ilk yaralı grubu Refah Sınır Kapısı’ndan ülkeye girdi

Mısır Sağlık Bakanlığı, İsrail’in ağır bombaladığı Filistin’in Gazze Şeridi’nden 117’si yabancı uyruklu ilk yaralı grubunun Refah Sınır Kapısı’ndan ülkeye girdiğini duyurdu.

Mısır Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Refah Sınır Kapısı’ndan Gazze’den Mısır’a giren yaralılar hakkında bilgi verildi.

Açıklamada, “Gazze’deki olaylarda yaralanan Filistinli kardeşlerimizden ilk grubunu Refah Sınır Kapısı’nda karşıladık.” denildi.

Yaralıların tamamının Kuzey Sina kentindeki iyi donanımlı hastanelere nakledilmeye başlandığı bildirildi.

Gazze’den getirilen ilk gruptaki yaralıların toplam sayısı hakkında bilgi verilmezken, bunların 117’sinin yabancı olduğu belirtildi.

İTALYA, İNGİLTERE, FRANSA VE ABD VATANDAŞLARI DA GEÇTİ

İtalya Dışişleri Bakanlığı, Gazze’deki bir sivil toplum kuruluşunun (STK) gönüllüsü olan 4 İtalyan vatandaşının bugün Refah Sınır Kapısı’ndan tahliye edilerek Mısır’a geçtiğini duyurdu.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Gazze’deki ilk grubun Refah Sınır Kapısı’ndan geçtiğini duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Mısırlı ve İsrailli yetkililerle Gazze’den ayrılmak isteyen İngiliz vatandaşlarının listesi üzerinde anlaşmaya vardık. Listede yer alan kişilerin geçiş kapısını ne zaman kullanabileceği konusunda bize önceden bilgi verilecek” denildi. Böylece yardım sağlayabiliriz.”

Fransa Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ilk grup vatandaşın Mısır’a girdiği belirtildi. “Tüm vatandaşlarımızın, çalışanlarımızın ve ailelerinin bir an önce Gazze’den ayrılabilmeleri için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”Açıklamada ayrıca Fransa’nın Gazze’deki sivil halkın korunmasına yönelik davetini yinelediği vurgulandı.

BİDEN: GAZZE’DEN GÜVENLİ ÇIKIŞI ELDE ETTİK

ABD Başkanı Joe Biden, yaralı Filistinlilerin ve yabancı uyrukluların Gazze’den Mısır’a güvenli geçişini sağladıklarını belirtti.

Biden, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Bugün Amerikan liderliği sayesinde yaralı Filistinlilerin ve yabancı uyrukluların Gazze’den güvenli bir şekilde çıkışını sağladık. Amerikan vatandaşlarının bugün Gazze’den ayrılmasını bekliyoruz ve önümüzdeki günlerde daha fazla çıkış görmeyi bekliyoruz” dedi. Amerikalıları Gazze’den çıkarmak için çalışmayı bırakmayacağız.”

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller da günlük basın toplantısında, “Gazze’de temas halinde oldukları ve ayrılmak istediklerini ifade eden 400 civarında Amerikalının bulunduğunu” ve “Refah Sınır Kapısı’ndan çok sayıda Amerikan vatandaşının geçtiğini” duyurdu. “

Miller, “ABD vatandaşlarının ve yabancı uyrukluların çıkışlarının önümüzdeki birkaç gün boyunca devam etmesini bekliyoruz” diyerek, tüm Amerikan vatandaşlarının ve ailelerinin Gazze’den “mümkün olduğunca güvenli bir şekilde” ayrılmasını sağlamak istediklerini ekledi.

Sözcü Miller, Gazze Şeridi’nden ayrılmak isteyen 400 ABD vatandaşının bulunduğunu, bu sayının aile üyeleriyle birlikte 1000 civarına çıktığını söyledi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu