Ekonomi

Moody’s’ten İsrail’e: Yargı düzenlemesi ekonomiye zarar veriyor

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in raporunda, İsrail’de anayasal kriz riskinin arttığı belirtildi.

Raporda, “Hükümetin kapsamlı planlarının içeriğinin yargının bağımsızlığını önemli ölçüde baltalayabileceğine ve çeşitli makamlar arasındaki etkili kontrol ve dengeleri bozabileceğine inanıyoruz.”

Yargı düzenlemesinin İsrail ekonomisi üzerindeki olumsuz etkisinin başladığı belirtilen raporda, İsrail’in teknoloji alanında küresel trendlerden uzaklaşmaya başladığına dair emareler olduğu uyarısında bulunuldu.

Raporda, “Risk sermayesi ve yeni İsrail yüksek teknoloji şirketlerine yapılan yatırım, bu yılın ilk yarısında önemli ölçüde düşerek 3,7 milyar dolara geriledi ve bu, 2019’dan bu yana en düşük rakam” dedi.

Netanyahu ve Smotrich, Moody’s’in raporuna yanıt olarak açıklamalarda bulundu

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Maliye Bakanı Bezalel Smotrich, Moody’s’in raporuna ilişkin ortak açıklama yaptı.

Moody’s’in özel raporuna yanıt olarak yapılan açıklamada, “Bu anlık bir yanıttır; işler düzeldiğinde İsrail ekonomisinin çok güçlü olduğu görülecektir” denildi.

İsrail’in ihracat bilgileri, teknolojideki gelişmeler ve ülkedeki yatırımları hatırlatılan açıklamada, “İsrail ekonomisi, sorumlu bir ekonomi politikası uygulayan güçlü temellere ve deneyimli liderliğe dayanmaktadır. altındabüyümeye devam edecek” dedi.

Tartışmalı yargı düzenlemesi

İsrail Adalet Bakanı Yariv Levin’in 5 Ocak’ta açıkladığı “yargı reformu”, Yüksek Mahkeme’nin yetkilerinin sınırlandırılması ve yargı atamalarında söz sahibi olma gibi değişiklikleri içeriyor.

Başbakan Binyamin Netanyahu, ülke genelinde artan kitlesel protesto ve grevlere yol açan yargı düzenlemesini 27 Mart’ta ertelediğini ancak Mayıs ayı sonunda 2023-2024 bütçesinin Meclis’ten geçmesinin ardından yargı yönetmeliğini yeniden gündeme getireceklerini açıklamıştı.

Muhalefetle müzakerelerin engellenmesinin ardından hükümet son olarak yargı düzenlemesi için düğmeye bastı.

Hükümetin “yargı reformuna” karşı çıkan savaş pilotları, denizaltı subayları ve diğer seçkin birlikler de dahil olmak üzere binlerce İsrailli, istekli yedek kuvvetlerinden vazgeçmeye karar vermişti.

İsrail’de siyaset, ordu, güvenlik, ekonomi ve yargıda üst düzey görevlerde bulunan isimler ve çeşitli meslek kuruluşları, hükümetin yargı düzenlemesine karşı olduklarını açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu