Ekonomi

NBA, NBC, ESPN ve Amazon ile 76 milyar dolarlık anlaşmaya yaklaşıyor: Wall Street Journal

The Wall Street Journal’ın Çarşamba günü yayınladığı bir habere göre, Ulusal Basketbol Birliği (NBA) ESPN, NBC ve Amazon (NASDAQ:AMZN) ile 11 yıllık bir süre zarfında medya haklarından yaklaşık 76 milyar dolar gelir elde edilmesini sağlayacak anlaşmaları sonuçlandırmak üzere.

Yayın, müzakereler hakkında bilgi sahibi kaynaklara dayanarak, NBC’nin yıllık ortalama 2,5 milyar dolar ödemek üzere federasyonla bir anlaşma yapmaya yakın olduğunu belirtti. Bu sayede NBC her sezon yaklaşık 100 maç yayınlayabilecek.

Ayrıca bu maçların yaklaşık yarısının sadece Peacock yayın platformunda yer alacağını belirttiler.

Aynı zamanda Amazon (AMZN), normal sezon ve playoff maçlarının, yeni başlayan NBA sezon ortası turnuvasının ve ek playoff takımlarını belirleyen “play-in” maçlarının yayınlarını içeren yıllık 1,8 milyar dolar değerinde bir anlaşmayı tamamlamaya hazırlanıyor. Ayrıca teknoloji şirketinin, medya ortaklarının dönüşümlü olarak paylaşacağı konferans finallerinin bir bölümünü yayınlama hakkını da elde etmesi bekleniyor.

Raporda belirtildiği üzere ESPN’in ana şirketi Walt Disney’in (DIS) NBA yayın haklarını koruması ve NBA Finallerini sunmaya devam etmesi bekleniyor. Şirketin yıllık ödemelerinin ortalama 2,6 milyar dolar olması ve mevcut anlaşma kapsamında ödenen 1,5 milyar dolardan daha fazla olması bekleniyor.

Wall Street Journal ayrıca Disney’in mevcut anlaşmaya kıyasla daha az sayıda maçın yayın haklarını alacağını belirtti. Ayrıca, ESPN’in anlaşması, şirketin 2025 yılında kullanıma sunulması planlanan kendi doğrudan tüketiciye yayın hizmeti üzerinden maçları yayınlamasına olanak tanıyacak.

Wall Street Journal ayrıca WarnerMedia’nın herhangi bir rakip teklifle eşleşme seçeneğini elinde tuttuğunu ve NBA’in seçeneklerinin biraz sınırlı olmasına rağmen müzakerelerin sonuna doğru WarnerMedia için ek bir hak paketi oluşturmayı düşünebileceğini belirtti. Bu anlaşmaların sonuçlandırılması halinde, 2024-2025 NBA sezonunun ardından yürürlüğe girecek.

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş, çevrilmiş ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu