Haber

Peskov: Tahıl anlaşmasının uzatılmasına ilişkin perspektifler henüz çok iyimser değil

Günlük basın toplantısını düzenleyen Peskov,Bir keresinde tahıl anlaşmasını uzatma olasılığı hakkında olumsuz bir değerlendirme yaptı.

Peskov, anlaşmanın uzatılmasına ilişkin perspektiflerin hâlâ çok tatmin edici olmadığına dikkati çekerek, şöyle konuştu: “Bu anlaşmanın ikinci bölümünün gidişatının düzeltilmesi ile ilgili durum iyi bir trend içinde değil”sözlerini kullandı.

Peskov ayrıca geçen hafta yaptığı açıklamada, tahıl anlaşmasının Rus tarım ürünleri ve gübrelerinin ihracatı ile ilgili bölümün.Henüz hayata geçmediğini belirten Erdoğan, anlaşmanın 18 Mayıs’tan sonra uzatılma ihtimalinin çok yüksek olmadığını söyledi.

Küresel gıda krizini çözmek için Türkiye ile uyumlu olarak yürütülen tahıl sevkiyatı anlaşması,22 Temmuz’da İstanbul’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde Ukrayna, Rusya, Türkiye ve BM arasında imzalandı.

Sözleşme ilk olarak Kasım 2022’de 4 ay uzatıldı ve son olarak 14 Mart’ta varılan anlaşma ile. 18 Mayıs 2023 tarihine kadar 60 gün daha uzatılmıştır.

Rusya lideri Putin, 19 Mart’ta uzatılan tahıl anlaşmasının 60 günlük süresinin dolmasının ardından, uzatma konusunda anlaşma olmaması halinde Afrika ülkelerine ücretsiz tahıl göndereceklerinin sözünü vermişti.

Putin, Ukrayna’dan ihraç edilen tahıl ürünleriYüzde 45’inin Avrupa ülkelerine, yüzde 3’ünün ise Afrika ülkelerine sevk edildiğini de vurguladı.

viransehir-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu