Ekonomi

Piyasalarda seçim tarihi hareketliliği! Gözler saat 14.00’te Erdoğan’ın açıklaması

Dünya ekonomilerinin birçoğunda enflasyonla mücadele tüm hızıyla devam ediyor. Son olarak ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bu süreçte attığı adımlar piyasalara yansımaya devam ederken, yurt içi piyasalar yüzünü seçim tarihinin açıklanmasına çevirdi.

DOLAR GÜNE 18,81 TL İLE BAŞLADI

Dolar kuru güne 18.81 TL seviyesinden başlarken, yatırımcıların gözü bugün saat 14.00’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim tarihini açıklayacağına çevrildi. Seçim tarihine ilişkin bu beklenen açıklama piyasaları oldukça hareketlendirdi.

DOLAR DEĞİŞİMİNİN 19 TL SEVİYESİNDE DEVAM EDECEĞİ TAHMİN EDİLİYOR

Wells Fargo’nun haberine göre sabah saatlerinden bu yana en düşük 18,72 TL ve en yüksek 19,00 TL seviyesini gören dolar kurunun seçim tarihi netleşene kadar bu seviyelerde olması bekleniyor.

WELLS FARGO: MUHALEFET KAZANIRSA TOPLANIN

ABD’nin en büyük bankalarından biri olan Wells Fargo, Türkiye’deki seçimlere ilişkin raporunda, muhalefetin seçimleri kazanması durumunda yıl sonuna kadar Türk lirasının dolar karşısındaki değerinin yüzde 20 civarında artacağını öngörüyor. İkinci çeyrekte Wells Fargo ekonomisti Brendan McKenna, “Bağımsız bir merkez bankası restore edildiğinde ve ortodoks bir para politikası çerçevesi uygulandığında, lira modern tarihin en büyük rallilerinden birini yaşayabilir” dedi. açıklama yaptı.

“ERDOĞAN KAZANIRSA TL DEĞER KAYBEDİYOR”

Bu güçlenmenin 2024 yılında da devam edeceği belirtilirken, mevcut hükümetin seçimlerden galip çıkması durumunda Dolar/TL kurunun 19,50 TL seviyesine çıkmasını bekleyen banka, “Cumhurbaşkanı Erdoğan bu şekilde devam ederse Görevde, Türk lirası muhtemelen seçim döneminin sonuna kadar mevcut seviyelerde kalacak.Uzun vadede ekonomik eğilimler “Para ve para politikası çerçeveleri değişmediği takdirde, lira 2024 ortasına kadar bir defaya mahsus büyük değer kaybı yaşayabilir. ” sözlerini verdi.

haber-eskipazar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu