Haber

Rusya: Washington, Afrika’daki kirli oyunlarıyla ilgili gerçeği saklamaya çalışıyor

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Rus gizli servislerinin ABD ve Avrupa ülkelerinin Afrika’daki faaliyetlerine ilişkin dezenformasyon yaydığına işaret eden Rusya’nın Washington Büyükelçiliği, bu yazıda Moskova’nın sözde Batı karşıtlığının önemli bir kısmının bu yönde hareket ettiğinin iddia edildiğini belirtti. Kampanya sağlık alanındaki girişimlere yöneliktir. şu açıklamayı yaptı:

“ABD’nin tartışılmaz bir gerçekmiş gibi sunmaya çalıştığı asılsız tezlerin tek amacı, ABD’nin dünyanın bu bölgesindeki kirli oyunlarına ilişkin tatsız gerçeği gizlemektir. Amerika Birleşik Devletleri’nin faaliyetlerine ilişkin gerçekleri ortaya koyan gerçekler, Rus temsilciler tarafından defalarca resmi olarak dile getirildi. Yarası olan kişi gücenmiş hisseder.

Büyükelçilik, Rusya’nın Afrika ülkeleriyle başarılı işbirliğinin ABD’li siyasetçileri rahatsız ettiğinin bir sır olmadığını kaydederek, şunları söyledi: Uydurma suçların ve ortaklara gözdağı verme çabalarının temel nedeni, Moskova ile Afrika başkentleri arasındaki bağların güçlenmesidir.” o yazdı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın iddiaları

ABD Dışişleri BakanlığıRusya’nın ‘Afrika Girişimi’ ajansının, dezenformasyon yayarak Batılı ülkelerin Afrika’daki prestijine gölge düşürmeye ve Rusya’nın imajını iyileştirmeye çalıştığını iddia etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın, teşkilatın Rus gizli servislerinden para ve tavsiye aldığını öne süren açıklamasında, ” Afrika Girişimi, Rusya’nın imajını iyileştirme ve diğer ülkelerin imajını kötüleştirme çabalarını artırmak için kendi çalışanlarının yanı sıra Afrikalı gazetecileri, blog yazarlarını ve yerel kamu temsilcilerini de işe alıyor.” yer aldı.

Afrika Girişiminin ilk büyük kampanyalarından biri, “ Sağlıkla ilgili tehlikeli bilgileri yayarak bu alandaki ABD ve Batılı girişimleri hedef almakBöyle olduğu ileri sürüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu