Haber

Yağcıbedir Yağlı Güreşleri Balıkesir Sındırgı’da yapıldı

Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde bu yıl 23’üncüsü düzenlenen Yağcıbedir Yağlı Güreşleri’nde Hasan Cengiz başpehlivan oldu.

Geleneksel Türk Sporları Merkezi Er Meydanı’nda düzenlenen güreşlere yurdun dört bir yanından 25’i başpehlivan olmak üzere 400 pehlivan katıldı.

Rekabetli maçlar sonunda Hasan Cengiz, finalde Menderes Saltuk’u yenerek başpehlivan oldu.

Başpehlivan Hasan Cengiz’e Yağcıbedir işlemeli pehlivan kemeri verilirken, dereceye girenlere ise bir torba leblebi ve eski bir güreş geleneği olan 2 metrelik patiska ile madalyalar verildi.

Güreşleri izlemeye gelen Kadriye Çakırca, başpehlivan Hasan Cengiz’e 20 bin liralık özel ödülü takdim etti.

Geçen yıl Ağa ihalesinde ustalık yapan iş adamı Alaattin Şenel, 1 milyon liralık destekle 2024 güreş müsabakalarının da ustası oldu.

Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, güreşçi ve iş adamı Alaattin Şenel’e çitlembikten yapılmış özel tesbih ve geleneksel Sındırgı Yağcıbedir halısı hediye etti.

Başkan Yavaş, konuşmasında Sındırgı’nın güreş açısından değerli bir ilçe olduğunu belirterek, “Pehlivanlar diyarı Sındırgı’da güreşi sevdirmek, gençlerimizi bu sporla tanıştırarak geleceğin başpehlivanlarını yetiştirmek için çaba harcıyoruz. Güreşçilerimiz 36 yıl sonra Kırkpınar’da podyuma çıktı. Amacımız bu başarıyı yakalamaktır.” bunu her zaman yapabilmelerini sağlamak için. sözlerini kullandı.

Büyük ilgi gören güreş müsabakalarını Balıkesir Valisi İsmail Ustaoğlu, AK Parti Balıkesir Milletvekilleri İsmail Ok ve Mustafa Canbey, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Birol Şahin ve çok sayıda sporsever izledi.

haberduzkoy.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu