Ekonomi

Yargıç Musk’ın SEC Twitter soruşturmasında ek ifade vermesini isteyebilir

Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasıyla ilgili devam eden ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) soruşturmasında daha fazla ifade vermesi gerekebilir. San Francisco’daki bir mahkeme oturumu sırasında, ABD Bölge Yargıcı Jacqueline Scott Corley, SEC’in Musk’ı sosyal medya platformunu 44 milyar dolara satın almasıyla ilgili olarak tekrar ifade vermeye zorlama talebini kabul etme eğiliminde olduğunu ifade etti.

SEC’in soruşturması, Musk’ın 2022 yılında Twitter hisse senedi işlemleri ve anlaşmayla ilgili iletişimler sırasında federal menkul kıymetler yasalarını ihlal edip etmediği üzerine odaklanıyor. Musk daha önce soruşturmayla işbirliği yapmış, belge tedarik etmiş ve Temmuz 2022’de iki yarım günlük video konferans ifadelerine katılmıştı.

Kurumun avukatları, yeni belgelerin incelenmesinin ardından Musk’a ek soruları olduğunu belirttiler. Tesla (NASDAQ:TSLA) ve SpaceX CEO’sundan daha fazla ifade almak istiyorlar. Musk’ın Quinn Emanuel Urquhart & Sullivan’dan Rachel Frank liderliğindeki hukuk ekibi, ekstra ifadenin Musk’a önemli bir yük getireceğini ve onu şirketlerinin hissedarlarına karşı sorumluluklarından uzaklaştıracağını savundu.

Yargıç Corley, Musk’ın birden fazla şirketi yönetme konusundaki yoğun programının onu menkul kıymetler yasalarından ve daha fazla incelemeden muaf tutup tutmayacağını sorguladı. Perşembe günü konuyla ilgili bir karar vermedi ancak ifade celbinin makul olduğunu belirtti. Yargıç ayrıca ifadenin bir SEC ofisinde alınmasının gerekliliğini de sorguladı.

Bu gelişme, Musk ile SEC arasında, Musk’ın 2018 yılında Tesla’yı özelleştirme niyetine ilişkin tartışmalı “finansman sağlandı” tweet’iyle başlayan bir dizi anlaşmazlığın en sonuncusu.

Musk, son mahkeme işlemleriyle ilgili yorum taleplerine yanıt vermedi. Yasal mücadele, Musk’ın iş ilişkilerinin federal düzenleyiciler tarafından sürekli olarak incelendiğinin altını çiziyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu