Ekonomi

“Yarını kodlayanlar için sosyal hayata destek” projesi Adıyaman’da başlıyor

Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat Derneği iş birliğiyle dijital geleceğe hazır nesiller yetiştirmek amacıyla 7 yıl önce başlatılan “Yarını Kodlayanlar” projesinde Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerden etkilenen çocuklar için harekete geçildi. Afet bölgesindeki yaraların iyileşmesine destek olmak amacıyla hayata geçirilen “Yarını Kodlayanlar İçin Sosyal Hayata Destek” projesi ile konteyner teknoloji sınıfları ve mobil ile zenginleştirilen, bölgedeki çocuklara özel eğitim ve etkinlikler düzenlenecek. eğitim aracı ve psikoloji alanında uzmanlar tarafından onaylanmıştır. Toplam 100 bin çocuğa ulaşılması hedeflenen proje kapsamında ilk konteyner teknolojisi sınıfı Nisan ayında Adıyaman’da açılacak. 7-14 yaş arası çocuklar için konteyner sınıflarda müzik ve masal atölyeleri, kodlama eğitimleri ve çeşitli sosyal aktiviteler düzenlenirken, oyun terapisi ile psikososyal pekiştirme sağlanacak. Adıyaman’dan sonra Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya’da da konteyner teknoloji sınıfları kurulacak.

Vodafone Türkiye CEO’su Engin Aksoy şunları söyledi:

“Hepimizi etkileyen deprem felaketinin yaralarını hep birlikte sarabileceğimize inanıyoruz. Bu inançla depremden etkilenen çocuklarımız için harekete geçtik. Onların psikososyal ihtiyaçlarını karşılamak ve teknoloji ile temaslarını sıcak tutmak için Habitat Derneği ile birlikte ‘Yarını Kodlayanlar Sosyal Hayata Destek’ projesini başlattık. Amacımız depremden etkilenen çocukların geleceğe umutla bakmalarını sağlamaktır. Sadece bugün için değil, gelecek için de bölgeye uzun vadede katkı sağlayabilecek sürdürülebilir çalışmalara odaklanıyoruz. Çocuklarımızın ruhsal iyileşmelerine destek olmak ve eğitim süreçlerine katkı sağlamak istiyoruz. Proje kapsamında kuracağımız konteyner teknolojisi dersliklerinde ve mobil eğitim aracında 7-14 yaş çocuklarımız için müzik ve masal atölyeleri, kodlama eğitimleri ve çeşitli sosyal aktiviteler düzenleyeceğiz. Ayrıca oyun terapisi ile psikososyal destek sağlayacağız. Türkiye Vodafone Vakfı olarak tüm imkanlarımızı kullanarak elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğiz.”

Habitat Derneği Yürütme Konseyi Lideri Sezai Hazır, şunları söyledi:

“Hepimizi derinden yaralayan deprem felaketinin yarattığı tahribatı hep birlikte azaltacağımıza inanıyoruz. Bunu sağlamanın en değerli yolunun depremden etkilenen bölgelerde eğitime destek vermek olduğunu düşünüyoruz. Bu niyet ve inançla, Vodafone ile yürüttüğümüz Yarını Kodlayanlar projesi kapsamında ‘Köy okullarına teknoloji sınıfı kurulması’ projesini deprem bölgesine uyarlayarak ‘konteyner teknoloji sınıfları’ kurmaya karar verdik. Türkiye Vakfı uzun süredir. Bu sınıflarda hem güncel ihtiyaçları karşılamak hem de çocukları teknoloji ile buluşturmak amacıyla sosyal hayata dönüş atölyeleri düzenlenmesi planlanmaktadır. Maalesef bölgede ulaşılması gereken birçok alan ve eğitimden uzak kalan çok sayıda çocuk var. Bu eksiklikleri gidermek için ayrıca Yarını Kodlayanlar projesi kapsamında erişim gücümüzü artırmak için ‘mobil eğitim aracı’ ile eğitimler düzenleyeceğiz. Bu zor günlerde birlik olmanın her zamankinden daha değerli olduğunu biliyoruz. Habitat Derneği olarak sürekliliği sağlamak ve kapsayıcı olmak ana hedeflerimiz doğrultusunda daha iyi bir gelecek için her zamanki gibi çalışmaya devam edeceğiz.”

Vodafone Yanımda kullanıcılarının ziyaretleri projeye katkıya dönüşecek

“Yarını Kodlayanlar Sosyal Hayata Destek” projesinde konteyner teknoloji sınıflarının yanı sıra gezici eğitim aracıyla çocuklara yönelik eğitim ve etkinlikler düzenlenecek. Afetten etkilenen 11 ildeki köyleri, çadır kentleri ve konteyner kentleri ziyaret edecek olan gezici eğitim aracında 7-14 yaş arası çocuklara kodlama eğitimleri, müzik atölyeleri ve çeşitli sosyal etkinlikler düzenlenecek. Proje kapsamındaki faaliyetler ve eğitimler, afetten etkilenen çocukların yerleştirildiği diğer illeri de kapsayacaktır. Ayrıca liseli gençlere yönelik düzenlenecek “Afete Teknolojik Çözümler Hackathon’u” ile yapay zeka ve diğer teknolojileri kullanarak afet çözümleri üretmek mümkün olacak. Öte yandan, 18 milyonun üzerinde kullanıcısı olan Vodafone Yanımda uygulamasına her kullanıcının bir ay boyunca ilk ziyaretinde projeye 1 TL ek katkı sağlanacak.

300 binden fazla çocuğa ulaşıldı

“Yarını Kodlayanlar” projesi ile Türkiye’nin dört bir yanında 7-14 yaş arası çocuklara gönüllü eğitmenler eşliğinde programlamaya giriş, algoritma mantığı, uygulama yapma, hikaye oluşturma, oyun yapma gibi konularda teorik ve uygulamalı eğitimler veriliyor. Bugüne kadar 81 ilde 300 binden fazla çocuğa ulaşan proje kapsamında son 1 yılda sağlanan toplam sosyal maliyet 14 milyon TL olurken, projeye yapılan her 1 TL’lik yatırım toplumsal fayda sağladı. 7,7 TL. “Yarını Kodlayanlar” eğitimleri online eğitim platformu Yarinikodlayanlar.com’da da ücretsiz olarak sunuluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu