Teknoloji

Yeni Ayarlar ve fazlası geliyor: Apple’ın iOS 18 planları sadece yapay zeka ile sınırlı değil

Görünüşe göre Apple’ın WWDC planlarında sadece yapay zeka yok. Öyle ki şirket, iOS ve macOS’un Ayarlar uygulamaları, Kontrol Merkezi, Mesajlar, Mail ve daha pek çok şeyi de elden geçirmeyi planlıyor.

Mark Gurman, Bloomberg için kaleme aldığı Power On Newsletter’da, yeni ve “daha temiz” bir Ayarlar uygulaması kullanıcı arayüzünün daha iyi bir organizasyon ve gelişmiş arama olanağı sunacağını belirtiyor. Benzer bir yenilemenin macOS Sistem Ayarları uygulamasına da geleceğini ekliyor.

Apple ayrıca iOS’taki hızlı ayarlar menüsü olan Kontrol Merkezi‘ni yeni bir müzik widget’ı ve akıllı ev aletlerini çalıştırma biçiminde yapılacak iyileştirmelerle güncelleyecek. Ancak Gurman nelerin değişeceğini açıklamadı.

Gurman, MacRumors’un Cuma günkü haberini destekleyerek, Mesajlar’ın bir metin mesajındaki kelimeleri tek tek canlandırmaya olanak tanıyan yeni bir özelliğe sahip olacağını yazıyor. Apple’ın ayrıca yeni Tapback simgeleri (bir mesaja uzun bastığınızda görünen tepki emojisi tarzı simgeler) ekleyeceğini de ekliyor. Aynı zamanda Apple’ın Fotoğraflar’a kullanıcı arayüzü değişiklikleri getireceği ve Mail uygulamasını da “çeşitli iyileştirmelerle” güncelleyeceği bildiriliyor.

Bununla birlikte Apple, birinci parti uygulamaların yerel sürümlerini içeren visionOS 2.0’ı da duyuracak. Şu anda visionOS yalnızca Ev, Takvim, Podcast’ler ve Pages gibi Apple uygulamalarının iPad sürümlerini içeriyor.

Gurman, Apple’ın WWDC 2024’teki en büyük odak noktasının yapay zeka olacağını da yineliyor. Söylentilere göre en büyük özelliklerden biri, kullanıcılardan ya da geliştiricilerden herhangi bir ayarlama gelmeden, Siri’nin aygıtınızın ne yaptığınıza dair analizine dayanarak uygulamalar içindeki görevleri yerine getirmeyi önerebilmesi. Siri’nin toplantı özetleri sunması, fotoğrafları sizin için kırpması ya da Notlar uygulamasındaki notları bir klasörden diğerine taşıması bildirilen bazı örnekler arasında.

WWDC 2024 10 Haziran’da düzenlenecek, dolayısıyla Apple’ın bu yıl yapay zeka, iOS ve macOS güncellemeleri için neler hazırladığını öğrenmek için az bir zaman kaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu