Ekonomi

ABD Temsilciler Meclisi üyelerine göre Çinli çip üreticisi SMIC yaptırımları ihlal ediyor

ABD Temsilciler Meclisi üyelerine göre, Çin’in en büyük çip üreticisi Semiconductor Manufacturing International Corp. SMIC) Huawei Technologies’e kesintiler sağlayarak ABD yaptırımlarını ihlal ediyor ve bu nedenle soruşturulmalı.

Temsilciler Meclisi üyesi Michael McCaulLahey’deki ABD büyükelçiliğinde düzenlenen brifingde söyledi. “SMIC, fikri mülkiyetimizi almaya çalışarak yaptırımları kesinlikle ihlal etmiş gibi görünüyor.”söz konusu.

Bloomberg News tarafından yaptırılan bir incelemeye göre Huawei, en son akıllı telefonuna güç sağlamak için SMIC tarafından üretilen gelişmiş bir 7 nanometre işlemciyi kullanıyor ve bu da Çin’in ABD yaptırımlarına rağmen en ileri yarı iletken arayışında ilerleme kaydettiğini gösteriyor. SMIC’in hisseleri Hong Kong’da %7,4, Şanghay’da ise %8,6 kadar düştü.

Temsilciler Meclisi Yabancı Tahviller Komitesi’nin Cumhuriyetçi lideri McCaul, kısıtlı ihracatlar için lisans gerekliliklerini belirleyen ve Ticaret Bakanlığı’nın Sanayi ve Güvenlik Dairesi tarafından uygulanan Kuruluş Listesi’nin gerektiği gibi uygulanmadığını hissettiği için protestolarını dile getirdi.

Ne McCaul’un ne de komitesinin yaptırımlar üzerinde doğrudan etkisi yok.

Forex Haber Merkezi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu