Ekonomi

HSBC, küresel hisse senetlerinin 2024’te çift haneli artacağını tahmin ediyor

HSBC stratejistleri, Federal Reserve’ün durgunluğu önlemek için para politikasını ustalıkla ayarlaması koşuluyla, küresel hisse senetlerinde 2024 için çift haneli bir yükseliş öngörüyor. Tarihsel olarak, S&P 500Fed’in emsal eylemlerinin ardından ortalama %22’lik bir yükseliş görüldü.

HSBC ekibi ayrıca FTSE Tüm Dünya Endeksi’nin de %10 civarında bir artışla 2024’te 480’de kapanacağını tahmin ediyor. Güçlü kazanç tahminlerine dayanarak tercihlerini ABD ve gelişmekte olan piyasalardan yana belirtiyorlar. Bu görünüm, yüksek faiz oranlarına ilişkin endişelere rağmen iyimser olmaya devam ediyor ve risk fiyatlamalarındaki iyileşmeyi son dönemdeki piyasa gerilemelerine ve S&P 500’ün devam eden toparlanmasına bağlıyor.

Tercih edilen segmentler arasında teknoloji, tüketim malları, temel tüketim malları ve sanayi yer alıyor ve bu segmentler yüksek puan aldı. Sağlık hizmetleri nötr görünümünü korurken, güç ve finansallar nötr seviyeye, temel malzemeler ise zayıf seviyeye indirildi.

Bu perspektif ayı piyasasında bir ralliyi akla getiriyor. Morgan Stanley(NYSE: HANIM) stratejistler ve JPMorgan Chase (NYSE: JPM) diğer piyasa analistlerinin bakış açısıyla çelişiyor.

HSBC’nin vurguladığı potansiyel riskler arasında uzun vadeli yüksek faiz oranı ortamı, jeopolitik belirsizlik, yaklaşan ABD seçimleri ve yavaşlayan Çin ekonomisi yer alıyor.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu