Haber

Rusya, Avrupa’daki Konvansiyonel Kuvvetler Anlaşması’ndan resmen çekildi

MOSKOVA, 7 Kasım (Xinhua) — Rusya, Salı günü prestijli Avrupa Konvansiyonel Kuvvetler Anlaşması’ndan (AKKA) resmen çekildi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Rusya’nın 2007 yılında ülkemiz tarafından askıya alınan AKKA’dan çekilme prosedürü 7 Kasım saat 00.00 itibarıyla tamamlandı. , 2023. Böylece söz konusu uluslararası hukuki belge bizim için tarih oldu.”

Açıklamada, Rusya’nın şu anda NATO ülkeleriyle silahların kontrolü konusunda bir anlaşmaya varma olasılığını görmediği belirtildi.

Bu gelişmeyle birlikte antlaşmaya ilişkin diğer iki anlaşma da Rusya açısından geçerliliğini yitirdi. Bu anlaşmalar, altı Varşova Paktı ülkesi için konvansiyonel silah ve teçhizatın azami sınırlarını belirleyen 3 Kasım 1990 tarihli Budapeşte Anlaşması ve ilk anlaşmaya değişiklikler getiren 31 Mayıs 1996 tarihli Ek Anlaşmadır.

1990 yılında dönemin NATO üyeleri ile altı Varşova Paktı ülkesi arasında imzalanan AKKA, 1992 yılında yürürlüğe girdi.

Anlaşma, tüm tarafların biriktirebileceği silah ve askeri teçhizat miktarını sınırlayarak iki askeri ittifak arasında istikrarı sağlamak için tasarlandı.

haber-iscehisar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu