Haber

Maduro’ya suikast planı iddiası

Venezuela’da Devlet Başkanı Nicolas Maduro ve Savunma Bakanı Vladimir Padrino’ya suikast hazırlığı yaptığı iddia edilen 32 kişi gözaltına alındı.

Yakalananlar arasında askerler de var.

Pazartesi günü Caracas’ta basına açıklama yapan Başsavcı Tarek William Saab, tüm şüphelilerin adli makamlarla iş birliği yaptığını ve suikast planına ilişkin detayları paylaştıklarını söyledi.

5 FARKLI KOMPLO ORTAYA ÇIKTI

Saab, konuyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında aralarında suikast planının da bulunduğu 5 farklı komplonun ortaya çıkarıldığını iddia etti.

Venezuela başsavcılığı da sürgündeki 11 kişi hakkında tutuklama emri çıkarıldığını duyurdu.

Bu kişiler arasında insan hakları aktivisti Tamara Suju ve gazeteci Sebastiana Barraez de yer alıyor.

Konuyla ilgili sosyal medya hesabından bir paylaşım yapan Suju, şunları söyledi: “Başsavcı, avukatların ve insan hakları savunucularının çalışmalarını suç saymaya devam ediyor.”sözlerini kullandı.

Saab ile birlikte basın karşısına çıkan Savunma Bakanı Padrino, konuyla ilgili soruşturmanın geçen yıl başladığını ancak ABD ile yapılan görüşmeler nedeniyle bilinmediğini iddia etti.

CIA VE ABD ADALET BAKANLIĞININ TAKVİYE VERDİĞİ İDDİASI

Padrino, suikast planı için “aşırı sağı” suçlarken, CIA ve ABD Adalet Bakanlığı’na bağlı Uyuşturucuyla Mücadele Dairesi’nin (DEA) da planı desteklediğini iddia etti.

Venezuela hükümetinin suikast planına ilişkin yayınladığı videoda muhalefet lideri Maria Corina Machado’nun da yer alması dikkat çekti.

Başsavcı Saab, konuyla ilgili başka gözaltıların da olabileceğini söyledi.

ABD, muhalefet ve uyuşturucu çetelerinin kendisini devirmek istediğini sık sık iddia eden Nicolas Maduro, 15 Ocak’ta parti milletvekillerine suikast planını bildirdi ve Mayıs-Aralık döneminde bazı hükümet yetkililerinin görevden alındığını duyurdu.

KAYNAK: BAĞIMSIZ TÜRK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu