Teknoloji

Microsoft, sahte Taylor Swift görüntüleri güvenlik açığını kapatıyor

Son zamanlarda deepfake, Taylor Swift’in müstehcen sahte görüntülerini yarattı. Microsoft bu güvenlik açığını gidermek için önlemler almıştır. Microsoft, deepfake sorununun kaynağı olan Azure Face API’ye gerekli yamaları uygulayarak önlem aldı.

Yapay zekanın kullanımı tüm dünyada hızla artarken, kötü niyetle kullanılması da gündemi doğrudan etkiliyor. Birçok şirket yapay zeka teknolojisini hizmetlerine entegre etmeyi düşünürken yapay zeka hayal gücümüzün ötesinde olabilir.

Microsoft güvenlik açığını nasıl düzeltti?

Son dönemde Taylor Swift’in yapay zekayla hazırladığı müstehcen sahneler Twitter’da 47 milyondan fazla izlenme aldı. Görüntüler yaklaşık bir gün boyunca elden ele dolaşırken, sosyal medyada fırtına koptu.

Bu bağlamda X platformu, Facebook ve Instagram’da Taylor Swift sözüne yönelik aramaları engelleyerek ve ilgili fotoğrafları kaldırarak önlem aldı. Paylaşımların kaynağının Microsoft Designer aracılığıyla yapay zeka tarafından oluşturulan müstehcen kadın görsellerini paylaşan bir kümeden yayıldığı iddia ediliyor.

Raporlar incelendiğinde Microsoft’un açıklamasına göre saldırganların API parametrik birimlerini manipüle etmelerine imkan veren bir güvenlik açığının tespit edildiği açıklandı. Saldırganların Azure Face API’leri aracılığıyla aralarında Taylor Swift’in de bulunduğu birçok ünlü kişinin çıplak fotoğraflarını ve görsellerini oluşturduğu tahmin ediliyor. Bu güvenlik açığı Microsoft tarafından kapatılsa bile daha önce oluşturulan fotoğraf ve görseller hala tehdit oluşturuyor. Artan deepfake sorunlarını etkili bir şekilde çözmek ve güvenliği sağlamak için alınan önlemler yetersiz kalabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu