Ekonomi

Milletvekilleri 2 Haziran’da yemin edecek

TBMM İçtüzüğüne göre Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu, milletvekili seçimlerinin kesin sonuçlarının Yüksek Seçim Kurulunca açıklanmasını takip eden üçüncü gün saat 14.00’te davetsiz olarak toplanır.

Yeni yasama döneminin ilk oturumunda milletvekilleri yemin edecek. MHP Osmaniye Milletvekili Devlet Bahçeli’nin en yaşlı üye olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi Geçici Başkanı olarak Genel Kurulun ilk toplantısına başkanlık etmesi bekleniyor.

AK Parti Ankara Milletvekili Zehranur Aydemir, AK Parti İstanbul Milletvekili Rümeysa Kadak, AK Parti Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız, AK Parti Gaziantep Milletvekili Mesut Bozatlı, AK Parti İzmir Milletvekili Eyüp Kadir İnan ve Yeşiller Sol Parti Mardin Milletvekili Beritan Güneş TBMM Geçici Başkanlık Divanı’nda Türkiye Büyük Millet Meclisi. Altın yapacak.

Geçici Başkanlık Divanı, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı ve Başkanlık Divanı seçilinceye kadar görev yapacak. Geçici Meclis Başkanı Bahçeli’den başlayarak milletvekilleri kürsüden yemin edecek.

Milletvekilleri Anayasa’da “Devletin varlığını ve bağımsızlığını, vatan ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve asi egemenliğini koruyacağım; hukukun üstünlüğüne, demokratik ve laik Cumhuriyet ve Atatürk ilke ve inkılapları; toplumun huzur ve refahı, milli dayanışma.” Herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden adalet ve adalet anlayışıyla yararlanması ülküsünden ayrılmayacağıma, büyük Türk milleti önünde şerefim ve şerefim üzerine and içerek göreve başlayacaklardır. Anayasaya bağlılıktan sapmamak.

Yemin töreninde hazır bulunmayan milletvekilleri, katıldıkları ilk toplantının başında yemin edebilecek. Yemin etmekten kaçınan milletvekilleri, milletvekili sıfatından doğan haklardan yararlanamazlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu