Haber

Tahran Barış Müzesi ve İran Sinema Evi Gazze’de Sivillerin Öldürülmesini Kınadı

Tahran Barış Müzesi ve İran Sinema Rezidansı, Gazze Şeridi’nde sivillerin öldürülmesini kınayan ve derhal ateşkes çağrısında bulunan ortak bir bildiri yayınladı.

İran’ın resmi haber ajansı IRNA’ya göre, Tahran Barış Müzesi ve İran Sinema Evi’nin ortak açıklaması, Barış Müzesi’ne düzenlenen yüzden fazla kimyasal saldırı mağduru ve ünlü yönetmen Majid Majidi’nin yanı sıra Leyla Hatemi, Şebnem tarafından yapıldı. Mukaddami, Davud Mirbakiri, Humayun. Asediyan ve Muhammed Mehdi Askerpur gibi onlarca sinema emekçisi imza attı.

Bildirgede İranlı sanatçılar, İran-Irak savaşı (1980-1988) gazileri ve o dönemde kullanılan kimyasal silahların kurbanları olarak imzacılar, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’e, İran-Irak savaşının (1980-1988) açık zulmünün önlenmesi çağrısında bulunuyor. Gazze’de kadınlar, çocuklar ve siviller kuşatma altında. Elinden gelenin en iyisini yapmasını istedi.

Açıklamada, “Sayın Guterres, beğenseniz de beğenmeseniz de, konumunuz günümüz insanlığının tarihsel vicdanını temsil etmektedir ve performansı gelecek nesiller için bir yargılama çağrısı olacaktır” denildi. ifadelerine yer verildi.

İsrail’in Gazze saldırılarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı “İsrail’in Filistinliler’e ve Mescid-i Haram başta olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine yanıt vermek” gerekçesiyle kapsamlı bir saldırı başlatırken. -Aksa”nın ardından İsrail ordusu da ağır hava koşulları nedeniyle Gazze Şeridi’ne saldırdı. bombardımanı başlattı.

İsrail, 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ndeki çatışmalarda 43’ü olmak üzere 1.200 İsraillinin öldüğünü, 5.132 kişinin de yaralandığını duyurdu.

İsrail’e göre Kassam Tugayları’nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.

Gazze’deki hükümete göre ölenlerin sayısı 11 bin 180’i aştı; bunların en az 4 bin 609’u çocuk, 3 bin 100’ü ise kadındı.

Batı Şeria ve Kudüs’te İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimciler 186 Filistinliyi öldürdü.

İsrail ordusu, Gazze’de on binlerce yaralı ve sivilin barındığı onlarca hastanenin kampüslerini veya ana binalarını tahliyeye zorlamak için vurdu. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda 73 Hizbullah üyesi ve 4 İsrail askeri hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu