Haber

Zelenskiy, Rus birliklerinin çekildiği Herson’u ziyaret etti

– Zelenskiy, Rus birliklerinin çekildiği Herson’u ziyaret etti

HERSON – Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy bugün Rus birliklerinin çekildiği Ukrayna’nın Herson kentini ziyaret ederek bölge halkına dayanak verdi.

Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy, Rus birliklerinin Ukrayna’nın Herson kentinden çekilmesinden günler sonra kenti ziyaret etti. Bölge halkına takviye için gelen Zelenskiy, meydanda bulanan idari binanın önünde Ukrayna bayrağının göndere çekilmesinin akabinde Ukrayna ulusal marşını okudu. Askerlere seslenen Zelenskiy, buraya gelen gazetecilerin askerlere benzeri risk aldıklarını söz ederek “Herson bölgesindeki durum hala çok tehlikeli” dedi. Zelenskiy, ” İnsanları desteklemek için burada olmanın ve Herson halkıyla ilgili konuşmanın gerekli olduğunu düşünüyorum. Sadece konuşmadığımızı gerçekten geri döndüğümüzü ve bayrağımızı yükselttiğimizi hissettirmeliyiz” biçiminde konuştu. NATO ve müttefiklerine teşekkürlerini ileten Zelenskiy “Biz barışa hazırız, tüm ülke için barış” açıklamasında bulundu.

Rusya’nın Herson’daki birliklerini tahliye ettiklerini ve Dnipro Irmağı’nın batı yakasına çekildiklerini açıklamasından sonra cuma günü Ukraynalı birlikler kente gelmişti. Ukrayna askerleri halk tarafından coşkuyla karşılanmış meydanda bir ortaya gelen halk Ukrayna bayrağı açmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu